پنل کلاس چهارم (2-4)

 

 08887349854604239870.gif

حضور بخشدار محترم خمام

(اولیای ارجمند نازنین مسچیان)

 ضمن عرض سلام وادب از جناب عالی در خصوص اردوی علمی سیاحتی روز چهارشنبه که باعث علم اندوزی دانش آموزان گردیده و موجب شادی وسرور فرزندان این مرزوبوم شده اید از شما کمال تشکر و قدردانی می گردد. از ایزد منان خواهان بهروزی و موفقیت در کارهایتان را آرزومندم.  

photo_2017-01-15_00-02-37.jpg

photo_2017-01-15_00-02-03.jpg

photo_2017-01-15_00-01-10.jpg

photo_2017-01-15_00-01-33.jpg

photo_2017-01-15_00-00-55.jpg

412369.jpg

0230000063.jpg

140789.jpg

785123.jpg

photo_2017-01-15_00-01-02.jpg

photo_2017-01-15_00-00-44.jpg

9623000.jpg 

6.jpg

شب یلدا یا بلندترین شب سال

 در این شب رسم و رسوم مختلفی انجام  می شود، از خوردن هندوانه، آجیل، و بسیاری خوراکی های دیگر تا حافظخوانی و ... شب یلدابهانه ای برای دور هم بودن است.

 

سفره ی یلدایی بسیا زیبایی شد. از همه ی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزارم

    عکس ، مقاله خوانی  و کاردستی و نمایش جالب دانش آموزان

142045.jpg

photo_2016-12-24_02-27-42.jpg

photo_2016-12-24_02-27-30.jpg

photo_2016-12-24_02-29-26.jpg

745896.jpg

photo_2016-12-26_23-48-56.jpg

photo_2016-12-24_02-30-33.jpg

 

 

123479.jpg

photo_2016-12-24_02-23-56.jpg

گردش علمی تفریحی 

10758.jpg

lk1.jpg

photo_2016-12-24_02-29-04.jpg

photo_2016-12-24_02-28-42.jpg

********************************************************

چرا دانمارک خوشحال‌ترین دانش آموزان را دارد؟

سلامت نیوز: در سال ۲۰۱۶کشور دانمارک به عنوان کشوری انتخاب شد که مردم آن بیشترین احساس خوشبختی را دارند. صرف نظر از دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می توان دلایل دستیابی به چنین احساسی را در سیستم آموزشی کشور دانمارک جستجو کرد. در کشور دانمارک سیستم آموزشی اصول زیر را رعایت می کند.

«بهترین بودن» هدف نیست، همیشه نمی توان بهترین بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تابناک، سیستم آموزشی دانمارک بر پایه این نیست که دانش آموزان خود را برای امتحان آماده کنند بلکه شوق به دانستن، دانایی و پیشرفت فردی و شخصیتی دانش آموز را اساس کار خود قرار می دهند. آن ها دانش آموزان را به این درک می رسانند که همه شبیه هم نیستند و هر کسی استعداد منحصر به فرد و ویژه خود را دارد و باید جایگاه مناسب با ویژگی های فردی خود را در جامعه پیدا کند. این تفکر در مدارس دانمارک وجود دارد که همه و بدون استثنا خوب و مستعدند و به جایگاه و موقعیت مناسبی خواهند رسید؛ به همین دلیل نمره در مدارس دانمارک بی معناست و دانش آموزان که به دستاوردهای بالا می رسند دارای حق ویژه ای نسبت به دیگر دانش آموزان نخواهند بود. در عوض به آن ها می آموزند که چگونه شخصیت خود را گسترش دهند.

خودشناسی مهمتر از خواندن و نوشتن

اصول آموزشی در دانمارک در مرحله اول به تشویق برای توسعه خود و خود پروری استوار است. بر اساس قانون مدارس این کشور، مدرسه فقط مسئولیت آموزش مهارت های اولیه را ندارد بلکه باید به دانش آموزان برای داشتن و کسب یک شخصیت قوی و چند بعدی و گسترده کمک کنند. این هدف حتی پیش از ورود به مدرسه و در پیش دبستانی ها و مهدکودک های دانمارک هم پیگیری می شود. مربی مهد کودک قبل از ورود کودک به مدرسه باید دایره واژگانی او را توسیع بخشیده و روح بخشش و مسامحه و حضور فعال در جامعه را در آنان تقویت کند.

حفظ کردن ممنوع

در مدارس دانمارک دانش آموزان خود باید در جستجوی اطلاعات باشند تا تجارب خاص خود را به دست بیاورند و منابع را با استقلال و با تکیه بر شخصیت خود تحلیل کنند. جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن بر عهده خود دانش آموز است. در مدارس دانمارک دانش آموزان نقش گوش دهندگان را ایفا نمی کنند و در فرآیند تدریس مشارکت دارند. این نظام آموزشی بر پایه پرسش و پاسخ و شک افکنی است. معلم در فرآیند تدریس درباره ی موضوع مشخصی شک آفرینی می کند تا دانش آموزان هر یک رأی و نظر خود را ابراز کنند. «احترام گذاشتن به خود» از جمله اصول مهم آموزشی در کشور دانمارک است‌. خلاقیت، طرز تفکر انتقادی، ابتکار عمل داشتن در جامعه نیز به آنها آموخته میشود. در این فرآیند حفظ کردن مطالب درسی اهمیت ناچیزی دارد.

#کمی_تأمل

بچه که بودم وقتی کار اشتباهی می کردم مادرم می گفت: "اشکال نداره حالا چیکار کنیم تا درست بشه؟".

اما مادر دوستم بهش می گفت: "خاک بر سرت یه کار درست نمی تونی انجام بدی".

امروز هر دو بزرگسال و بالغیم.

وقتی اتفاق بدی می افته اولین فکری که به ذهنم میاد: "خب چیکار کنم؟ و با حداقل اضطراب و عصبانیت مشکل رو حل می کنم".

اما دوستم با مواجه شدن با اتفاقات بد عصبانی میشه و میگه: "خاک بر سر من که نمی تونم یه کار درست انجام بدم، چرا من اینقدر بدبختم".

حرفای امروز ما و احساسی که به فرزندمان می دهیم تبدیل به صدای درونی فرزندمان خواهد شد. مراقب باشیم چه پیامی برای همه عمر به فرزندانمان می دهیم؟  

 

   آموزش تخصصی علوم ،فصل انرژی الکتریکی  توسط سرکارخانم مهندس یوحنایی                                                                                     (اولیای ارجمند نیکی شریفی)

 

photo_2016-11-13_00-15-51.jpg

photo_2016-11-13_00-15-38.jpg

photo_2016-11-13_00-14-25.jpg

 

149143134101217436135189862522306612947110.jpg

 

      

            ر وز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه 2016

موضوع امسال بزرگداشت مراکز و موزه‌های علمی است

بزرگداشت مراکز و موزه‌های علمی

همه افراد به خصوص آسیب‌پذیرترین اقشار می‌توانند از دانش، علم، فناوری و نوآوری به عنوان اهرمی به منظور بسط و گسترش راه‌حل‌های خود برای نگرانی‌های مشترک بهره برده و به این ترتیب توسعه فراگیر را ممکن سازند. ترغیب و توانمندسازی افراد از طریق علم به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار امری حیاتی است. اگرچه بسیج کردن افراد تا حد زیادی به میزان دانش و آگاهی آنان از این موضوع بستگی دارد که چگونه علم، فناوری و نوآوری می‌تواند بر بهبود آینده آنان تأثیرگذار باشد. علم به مانند جامعه مقوله‌ای بسیار متنوع است. هر سال روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه امکان نشان دادن چگونگی تأثیر علم بر زندگی روزمره افراد و پرداختن آنان در مباحثات در خصوص مسایل مرتبط را فراهم می‌آورد. بزرگداشت سال 2016 بر تأکید بر سهم برجسته مراکز و موزه‌های علمی در تبادل دانش متمرکز است. مشارکت شهروندان درباره چگونگی اداره کشور پایه مردم‌سالاری و لازمه اجتناب‌ناپذیر توانمندسازی افراد تلقی می‌­شود. تبادل دانش در زمینه مشارکت و مشغولیت عمومی نقشی حیاتی دارد و نقش مراکز و موزه‌های علمی دراین خصوص فراتر از تأمین اطلاعات در مورد مسائل علمی است. آنها مکان‌هایی­اند که افراد می‌توانند در آنجا گرد هم بیایند و به کاوش رازهای بسیاری بپردازند که جهان ما را می‌سازند. آنها به ترویج خلاقیت، افزایش سواد علمی، حمایت از معلمان در الهام بخشیدن به دانش‌آموزان در زمینه‌های علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، افزایش کیفیت آموزش علوم و گسترش تجارب یادگیری در متن جامعه و به همان صورت به تغییر نگرش‌های منفی محتمل در خصوص تأثیر علم بر جامعه و در نتیجه جذب جوانان به مشاغل علمی و تشویق آنان به آزمایش و گسترش دانش جمعی ما می‌پردازند. پیوندهای میان علم، سیاست و جامعه ‌باید تقویت شوند: تحقیق و توسعه باید به منظور کمک به جامعه در حل مشکلات بحرانی مانند دسترسی به انرژی، بهداشت و امنیت غذایی نقش داشته باشند. مراکز علمی و موزه‌ها در حال تحولی اساسی و تغییر شکل از فضای نمایشگاهی صرف به جایگاه‌هایی به منظور تسهیل گفت­وگوی میان جامعه علمی، سیاستگذاران و در مجموع جامعه­اند. آنها همچنین می‌توانند به مانند کانون‌های ارتباطی در خصوص مسائل کلیدی عمل و به افزایش آگاهی، تعامل و ترغیب مشارکت همه شهروندان کمک کنند. یونسکو از زمان پایه‌گذاری تلاش بسیاری در زمینه ترویج تبادل دانش داشته است. یکی از اهداف اصلی این سازمان بسیج و جلب طیف گسترده‌ای از ذی­نفعان در بحث سیاست علم است. به ‌علاوه، رفع شکاف میان دانشمندان، سیاستگذاران و جامعه روشی ایده‌ال در رساندن مزایای علم به مردم به منظور کمک به توسعه اجتماعی اقتصادی و فرهنگی در دستیابی به آینده‌ای پایدار و بنای فرهنگ صلح و نبود خشونت از مسیر دیپلماسی علم است.

 

انجام ندادن تکلیف مدرسه را شخصی نگیرید

بهترین زمان انجام تکالیف مدرسه و مدت زمان لازم برای انجام تکالیف توسط فرزندتان را بشناسید

مهمترین مطلبی که والدین باید بدانند مدت زمان مفیدی است که برای انجام تکالیف لازم است. این زمان برای سنین مختلف و بسته به شرایط دانش آموز متفاوت است. والدین هم باید شرایط سنی کودک را در نظر داشته باشند؛ بطوری که کودکان و دانش آموزان پایه‌های ابتدایی را برای مدت زیادی وادار به انجام تکالیف نکنند و هم شرایط دیگر مربوط به دانش آموز را در نظر بگیرند

به روش انجام تکالیف توسط فرزندتان دقت کنید

هر کودکی ممکن است تفاوت‌هایی در روش انجام تکالیف خود داشته باشد. قبل از اینکه روش خاصی را به آن‌ها القا کنید یا بخواهید آن‌ها را کمک و راهنمایی کنید به روش آن‌ها توجه کنید. ببینید در چه مدت زمان بدون کمک شما می‌تواند تکالیفش را انجام دهد؟ چه اشکالاتی دارد؟ آیا خیال‌بافی در حین انجام تکالیف دارد؟ آیا مرتبا جای خود را عوض می‌کند؟ آیا در حین انجام تکالیف به کارهای دیگری هم می‌پردازد؟ یا اینکه حواس او به انجام تکالیفش است؟ پاسخ به این سوالها به شما کمک می‌کند

کودک را تشویق زبانی کنید

نمی‌توان کودک را وادار به انجام تکالیف مدرسه کرد. اما از آن جایی که نوشتن تکالیف ضروری است والدین با آگاهی و صبر پیشه کردن می‌توانند این را از کودک خود بخواهند. آن‌ها می‌توانند با تمجیدهای کلامی به او برای انجام این کار انگیزه کافی بدهند و در حصول موفقیت تحصیلی کودکان موثر باشند

چقدر کلمات را خوب روی خط نوشتی.حالا دیگه می‌تونی حروف را به اندزه مناسبش بنویسی، آفرین.خوشحال می‌شم می‌بینم که تکلیفتو مرتب و تمیز می‌نویسی

به کودک امکان انتخاب بدهید

بهتر است کودک بداند بعد از آمدن از مدرسه چه بکند. اگر مایل است اول تلویزیون ببینید و بعد به تکالیف خود بپردازد این را تعیین کنید و با هم به توافق برسید یا این که بهتر است بداند که از او انتظار می‌رود بعد از یک چرت کوتاه باید شروع به انجام تکالیفش کند. سعی کنید انجام اولین تکلیف مدرسه را برای یک کودک به یک خاطره خوب و جذاب و توام با نشاط تبدیل کنید.

وقتی به بچه‌ها امکان انتخاب داده می‌شود، بهتر عمل می‌کنند، چرا که احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند. بهتر است انتخاب‌های محدود به فرزند خود پیشنهاد کنید. او در معرض انتخاب بین انجام و عدم انجام تکلیف مدرسه نیست ولی می‌تواند در مورد زمان آن دست به انتخاب بزند ، اول بازی بعد تکلیف مدرسه یا تکلیف مدرسه بعد خوردن خوراکی و تماشای تلویزیون ، به تدریج کودک می‌فهمد هدف انجام کار است.

مسئولیت انجام تکالیف و وظیفه شناسی در این مورد را به او واگذار کنید

برخی از والدین خود را مسئول کامل انجام تکالیف می‌کنند. به صورتی که در مدت انجام تکالیف بالای سر دانش آموز حضور دارند، زمان شروع انجام تکالیف را تعیین می‌کنند و راهنمایی‌های زائدی ارائه می‌کنند. هر چند لازم است والدین بویژه در سال‌های اول دبستان و آمادگی با نظارت خود برنامه‌ریزی و مسئولیت پذیری را به کودک خود آموزش دهند. اما برخی از والدین به اشتباه این مسئولیت را خود بر عهده می‌گیرند؛بنابراین نمی‌توانند احساس مسئولیت در قبال انجام تکالیف را به کودکان خود یاد دهند. بطوری که اگر یک روز مادر حضور نداشته باشد اصلا به یاد هم نخواهد آورد که باید تکالیفش را انجام دهد

بنابراین والدین با نظارت مفیدی که بر انجام تکالیف دارند کم‌کم باید کودکان را مسئولیت پذیر بار آورند. بطوری که در صورت عدم حضور والدین نیز احساس مسئولیت برای انجام تکالیف را داشته باشند این والدین درسال‌های بعدی تحصیل کمتر با مشکل درس نخواندن کودکان خود مواجه می‌شوند. به عبارتی چون والدین  نمی‌توانند در تمام دوران تحصیل در انجام تکالیف فرزندان خود نظارت مستقیم داشته باشند با افت تحصیلی آنها مواجه می‌شوند، در حالی که اگر این احساس مسئولیت را از دوران کودکی در کودک شکل داده باشند با مشکلاتی از این قبیل مواجه نخواهند  

حدیث تربیت فرزندان

" کودکان خود را برای زمانی غیر از روزگار خویش پرورش دهید،
چراکه آنان در روزگاری که با دوران شما متفاوت است به وجود آمده اند. "
(حضرت علی علیه السلام)

 

پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (انلاین 7.pdf)آتلاین 3 آذر 498 Kb