پنل کلاس 42

منوی کلاس 2-4

پنل کلاس 42

     

                      

 

اردوی علمی ( بازدید از کارخانه ایران برک)     

 

                                                                         

 

 

فعالیت های دانش آموزان در ماه اسفند

 

 

 

 

زیباترین واژه بر

لبان آدمی،مادراست

زیباترین خطاب

مادرجان است

مادرواژه ایست سرشار

از امید و عشق

واژه ای شیرین و

که از ژرفای

جان برمیآید

روزت مبارک مادر

**** این روز فرخنده بر تمام مادران مهرآیین مبارک ****

 

15اسفند روز درخت کاری گرامی باد

لذت حرفه ی ما این است که شاهد توانمندی و مهارت هایی از فرزندانمان می شویم که جز احساس غرور و افتخار، حس لحظه هارا نمی توان بیان کرد.

خدایا برای داشتن همچنین موقعیتی تو را سپاس می گوییم. دخترانم امروز مبحث جانورن بی مهره را بازبان خود اما به علم روز برای کلاس تدریس کردند. شعف قلبی خودم و سکوت همراه با هیجان دیگر دخترانم نشان از ارائه یک تدریس خوب و عالی بود. سرکار خانم آزاده پروانه ی اول اولیا گرامی غزل محمدیان از همکاری شما در به وجودآوردن یک فضای مناسب برای آموزش امروز سپاسگزارم.

 

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کند.

                                                           دادن هدیه به دانش آموزان توسط مدیریت محترم 

 

تلاش و پشتکار گزینه هایی هستند که در بستر علم و دانش باعث درخشش دانش آموزان می شود و امروز کلاس چهارمی ها ،میزبان یکی از این تلاشگرانی بود که در روزگاری نه چندان دور در مدرسه، همانند ما مشغول کسب علم بود.اما تلاش و پشتکاراو امروز از او یک پزشک موفق و یک مدرس خوب ساخته است. همه ی ما چهارمی ها از کلاس درس او چیزهایی یاد گرفتیم که مهم ترین آن می تواند این باشد

من می توانم  چون می خواهم

سرکار خانم ریماز سپاس فراوان از حضورتان و تدریس خوبتان- به امید موفقیت همه ی دانش آموزان  ایران زمین 

 

دهه فجر بر فجر آفرینان کشورعزیزمان مبارک باد.

https://mehraeenschool.com/contents/teachers/42/پرستار.jpg

 

روش های خلاقانه در ساخت آهن ربا توسط دختر عزیزم آوا ریماز و گروه دوستان ( الینا مودب جلالی و سیده آوین صلواتیان)

کار بسیار جذاب و جالب اشیاء تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان توسط دختر عزیزم ( پانیذ پهلوان)

اجرای کنفرانس بسیار زیبا  توسط دختر خوبم آوا ریماز (علوم آسمان در شب)

اجرای پاورپوینت بسیار زیبا درباره ی سنگ ها توسط دختر پرتلاشم ( زهرا عسکری)

سفره ی یلدامون با زحمات شما مامان های باسلیقه و مهربان بهترین بود.

روزگارتان چون یلدا طولانی و پربرکت باد.

روی گل شما به سرخی انار

شب شما به شیرینی هندوانه

خندتون مانند پسته

وعمرتون به بلندی یلدا

شب یلدا مبارک

هشدارتربیتی

چرا دانمارک خوشحال ترین دانش آموزان را دارد؟

در سال ۲۰۱۶ کشور دانمارک به عنوان کشوری انتخاب شد که مردم آن بیشترین احساس خوشبختی را دارند. صرف نظر از دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می توان دلایل دستیابی به چنین احساسی را در سیستم آموزشی کشور دانمارک جستجو کرد. در کشور دانمارک سیستم آموزشی اصول زیر را رعایت می کند.

«بهترین بودن» هدف نیست، همیشه نمی توان بهترین بود.

سیستم آموزشی دانمارک بر پایه این نیست که دانش آموزان خود را برای امتحان آماده کنند بلکه شوق به دانستن، دانایی و پیشرفت فردی و شخصیتی دانش آموز را اساس کار خود قرار می دهند. آن ها دانش آموزان را به این درک می رسانند که همه شبیه هم نیستند و هر کسی استعداد منحصر به فرد و ویژه خود را دارد و باید جایگاه مناسب با ویژگی های فردی خود را در جامعه پیدا کند. این تفکر در مدارس دانمارک وجود دارد که همه و بدون استثنا خوب و مستعدند و به جایگاه و موقعیت مناسبی خواهند رسید؛ به همین دلیل نمره در مدارس دانمارک بی معناست و دانش آموزان که به دستاوردهای بالا می رسند دارای حق ویژه ای نسبت به دیگر دانش آموزان نخواهند بود. در عوض به آن ها می آموزند که چگونه شخصیت خود را گسترش دهند.

خودشناسی مهمتر از خواندن و نوشتن است.

اصول آموزشی در دانمارک در مرحله اول به تشویق برای توسعه خود و خود پروری استوار است. بر اساس قانون مدارس این کشور، مدرسه فقط مسئولیت آموزش مهارت های اولیه را ندارد بلکه باید به دانش آموزان برای داشتن و کسب یک شخصیت قوی و چند بعدی و گسترده کمک کنند. این هدف حتی پیش از ورود به مدرسه و در پیش دبستانی ها و مهدکودک های دانمارک هم پیگیری می شود. مربی مهد کودک قبل از ورود کودک به مدرسه باید دایره واژگانی او را توسیع بخشیده و روح بخشش و مسامحه و حضور فعال در جامعه را در آنان تقویت کند.

حفظ کردن ممنوع

در مدارس دانمارک دانش آموزان خود باید در جستجوی اطلاعات باشند تا تجارب خاص خود را به دست بیاورند و منابع را با استقلال و با تکیه بر شخصیت خود تحلیل کنند. جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن بر عهده خود دانش آموز است. در مدارس دانمارک دانش آموزان نقش گوش دهندگان را ایفا نمی کنند و در فرآیند تدریس مشارکت دارند. این نظام آموزشی بر پایه پرسش و پاسخ و شک افکنی است. معلم در فرآیند تدریس درباره ی موضوع مشخصی سوال ایجاد می کند تا دانش آموزان هر یک رأی و نظر خود را ابراز کنند. «احترام گذاشتن به خود» از جمله اصول مهم آموزشی در کشور دانمارک است‌. خلاقیت، طرز تفکر انتقادی، ابتکار عمل داشتن در جامعه نیز به آنها آموخته میشود. در این فرآیند حفظ کردن مطالب درسی اهمیت ناچیزی دارد.

نتیجه مهم نیست‌.

در دانمارک نتیجه و نمره دانش آموزان مهم نیست، بلکه آنچه بیش از همه چیز اهمیت دارد این است که دانش آموزان مدارس و دانشجویان دانشگاه ها از آموختن لذت ببرند و به پایان تحصیلات به عنوان پایان رنج های خود نگاه نکنند.

 فرصت های مساوی برای همه.

در این میان دانش آموزانی هستند که نمی دانند که برای آینده چه می خواهند و به نوعی دچار تردید هستند. در نظام آموزشی دانمارک این دانش آموزان در زیر مجموعه طرح ( Efterskole ) قرار می گیرند. براساس این طرح دانش آموزان ۱۴ تا ۱۵ ساله، یک سال به مدارس مخصوصی فرستاده می شوند تا تصمیم درست بگیرند. در این مدارس، تمرکز بر جنبه هایی است که در مدارس معمولی کمتر به آنها پرداخته میشود؛ امری که مجال را برای گسترش و کشف استعدادهای دانش آموزان فوق الذکر در زمینه های مختلف ورزشی هنری و صنعتی فراهم می آورد. این مدارس خاص دانش آموزان را به کمک به یکدیگر تشویق می کنند، به خصوص کمک به آن دسته از افرادی که در هماهنگ شدن با زندگی اجتماعی با مشکل روبه رو هستند

نظام آموزشی دانمارک پیرامون تشویق دانش آموزان برای انتخاب شغل هایی شکل می گیرد که صرف نظر از میزان سود دهی اقتصادی باعث خوشحالی و احساس سعادتمندی در آنان شود.

 

 

 

تکالیف به بچه‌ها کمک می‌کند تا:

▪ آن‌چه را یاد گرفته‌اند، مرور و تمرین کنند.

▪ برای کلاس روز بعد آماده باشند.

▪ یاد بگیرند که از منابع مانند کتاب‌خانه‌ها، کتاب‌های منبع و دایرةالمعارف استفاده کنند.

▪ موضوعاتی پیدا کنند که به وقت محدود کلاس بخورد. تکالیف می‌تواند همچنین به بچه‌ها کمک کند که حالات و رفتارهای خوب را پرورش بدهند.

▪تکالیف می‌تواند بیاموزد به بچه‌ها که به طور مستقل کار کنند. دانش‌آموز را به خودانضباطی و مسئولیت‌پذیری ترغیب کند. (تکالیف درسی برخی از بچه‌ها را برای این‌که وقت‌شان را مدیریت کنند و حواس‌شان به آخرین مهلت باشد، آماده می‌کند) و تشویقی است در راستای این‌که عشقی برای یادگیری در آن‌ها ایجاد شود.

▪ تکالیف هم‌چنین می‌تواند والدین و مربیان را بهم نزدیک‌تر کند. والدینی که نظارت بر تکالیف فرزندان‌شان دارند و برای انجام تکالیف با فرزندان‌شان کار می‌کنند، درباره‌ی تعلیم و تربیت و مدرسه‌ی فرزندان‌شان آگاهی پیدا می‌کنند.

▪ تکالیف به معنای تجربه‌ای مثبت و تشویقی برای یادگیری فرزندان است. تکالیف نباید به عنوان وسیله‌ی تنبیهی استفاده شود.

 

چرا فرزندان مسئولیت خود را انجام نمی‌دهند؟

والدینی که همه چیز را برای کودکاشان آماده و مهیا می‌کنند، به طوری که حتی قبل از آن که کودک چیزی بخواهد آن را در اختیارش می‌گذارند، فضای فکری خوبی برای او ایجاد نمی‌کنند تا او کمبودهای خود را حس کند و بفهمد که برای برطرف کردن نیازهای خود باید قدمی بردارد. حتی اگر این قدم فقط خواستن باشد.

کسی که فضای خواستن را درک نکرده یا خواست‌هایش بدون اینکه قدمی در جهت آنها بردارد، برآورده شده و به معنی واقعی مصرف‌کننده بوده، احساس می‌کند زندگی و اجتماع به او بدهکار است و فکر می‌کند پدر و مادر وظیفه دارند تا آخر عمر جور او را بکشند و هر چه او خواست برایش فراهم کنند.

 شخصیت چنین فردی رشد نکرده است و او خود را مسئول هیچ چیز نمی‌داند و احساس نمی‌کند که باید در برطرف کردن نیازهای خود و خانواده نقشی داشته باشد و یک نوع طلبکاری مزمن و مفرط از جامعه و بزرگترهایش پیدا می‌کند. مثل یک نوزاد سه ماهه که مسئولیتی ندارد، فقط می‌خواهد بخورد، بخوابد و تفریح کند، و هر وقت جیغ زد، نیازش فوری برآورده شود.

 رفتار پدران و مادران، فرزند را طلبکار بار می‌آورد. این مسئله به نوع و شیوهٔ زندگی والدین در دوران کودکی و هزار و یک محرومیتشان در آن دوران برمی‌گردد. آن‌ها می‌خواهند فرزندشان

این محرومیت‌ها را نداشته باشد. نتیجه این می‌شود که هرگز انگیزهٔ خواستن و تلاش برای کسب چیزی، در بچه‌ها ایجاد نمی‌شود.

 

برگزاری المپیاد ورزشی در دبستان دخترانه مهرآیین

اردوی علمی دانش آموزان پایه چهارم به کتابخانه

ه

خلاقیت درحل مسائل ریاضی ( دختر خوبم باران آذر)

اجرای خلاقانه کنفرانس هدیه های آسمان توسط دخترگلم ( بهار رادمرد)

اجرای پاورپوینت بسیاز جالب و دیدنی آسباب بادی وآبی توسط دختر گلم ( مهرو سلیمانی)

 

19 آبان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه گرامی باد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در آستانه«رو جهانی علم»:هدف اصلی علم باید صلح و توسعه باشد 

روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» با هدف بهره‌مندی مردم از ثمرات علم، فناوری و نوآوری و ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگو در این زمینه، در کنفرانس عمومی یونسکو در سال 2001 به تصویب رسید. از آن سال تاکنون یونسکو در تمامی کشورهای عضو همانگونه که فلسفه اصلی تشکیل این سازمان حکم می‌کند در حوزه علم نیز به دنبال ایجاد تفکر صلح در اذهان بشر بوده است.

به مناسبت گرامی داشت روز دانش آموز در مدرسه جشن ومسابقه برگزار شد و هدایایی از طرف مدیریت محترم مدرسه به دانش آموزان اهدا گردید.

روز روز خوب دانش آموز است

روز خوب 13 آبا ن روز دانش آموز

روز وحدت روز پیروزی

در تمام پهنه ایران

نوجوانان وطن آن روز

یک زبان فریاد سر دادند

از قفس مرغ رهایی را

بار دیگر بال و پر دادند

آسمان میهن از آنان

با شکوه و پاک و آبی شد

نور دانش تیرگی را برد

روز ، روز آفتابی شد

ما همین دستان کوچک باز

میهن ما می شود آباد

سالروز دانش آموزان

روز خوب ما گرامی باد

مرغ دانش می گشاید بال

با تلاش دانش آموزان

نکاتی برای درک بهتر ریاضی

برای آنکه بتوانید ریاضی را بهتر بخوانید، بهتر بفهمید، بهتر یاد بگیرید و بیشتر با آن دوست شوید بیست نکته زیر را بخوانید و به کار ببرید.

1- به خاطر داشته باشید که یادگیری درس ریاضی حتما باید در کلاس انجام گیرد زیرا یادگیری این درس به شدت وابسته به معلم است.

2- برای یادگرفتن ریاضیات داشتن تمرکز الزامی است. پس به هنگام یادگیری سر تا پا گوش باشید. به ویژه اینکه دبیر ریاضی از معدود دبیران پشت به کلاس است زیرا دائما مجبور به استفاده از تخته برای نوشتن است.

3- به توضیحات دبیر یا مدرس ریاضی باید کاملا دقت کنید زیرا چکیده ی چند سال تجربه و انتقال مطلب به همراه منطق ریاضیاتی درس را تواما ارائه می کند.

4- مراحل محاسباتی هر تمرین را به زبان خودتان برای خودتان بازگویی کنید و راهنما و خود آموز خاص خودتان را در هر مبحث بنویسید.

5- از عدم توانایی یا مهارتتان در حل تمرینها و مسائل نترسید و دلسرد نشوید بلکه با شعف تمام با آن برخورد کنید زیرا با پی بردن به ضعف ها و نقص هایتان نیمی از عیب را رفع کرده اید.

 6-به هنگام حل تمرین حدس بزنید که چگونه سؤال یا سؤالات مشابهی ممکن است در امتحان بیابید.

7- در انجام تمرینهای هندسه، درک این که قضیه از شما چه چیزی را می خواهد، مهم است. هر چه راههای بیشتر و جدیدتری برای بیان محتوای قضایا، تعاریف و اصول موضوعه پیدا کنید، هندسه را بهتر فهمیده اید.

8- ریاضی سیری پلکانی دارد.بنابراین آمادگی مهارتی در انجام مفاهیم قبلا آموخته شده و درک آنها پیش نیاز درک مفاهیم ریاضی بعدی است.

 9 - در کلاس درس ریاضی فعال باشید. دقت کنید، سؤال کنید تمرین کنید، مراحل محاسباتی را ثبت کنید. 

10- موقع یادگیری تلاش کنید ساختار ریاضی، ارتباطات، روابط اجزاء و منطق ریاضی حاکم بر آن، کاربردها و سایر ویژگی های نظری مطلب را بفهمید.

11- با خودسنجی در تمرین های ریاضی، بلافاصله علل ناکامی و عدم موفقیت خودتان در مقابله با تمرین را ریشه یابی کنید مثلا این ناکامی ناشی از این باشد که:

در درک و فهم ریاضیاتی تمرین مورد نظر مشکل داری.

در حل تمرین یا تمرین های مورد نظر مشکل دارید.

تمرین هایی که انجام داده اید به حد کفایت و لازم نبوده است.

12- تمرین های ریاضی را یک ضرورت و نه اجبار تلقی کنید و با داشتن نگرش مثبت به این تکالیف و هدفمند بودن از تمرین های ریاضی استفاده بیشتری ببرید.

13- فقط به تمرین های موجود در کتاب درسی بسنده نکنید بلکه از کتاب های ویژه حل تمرین یا به اصطلاح کتاب کار هم استفاده کنید.

14- اصل اساسی در انجام تمرین های ریاضی استفاده از استدلال قیاسی است نسبت به این مساله حساس و واقف باشید تا سرعت کارتان زیاد شود.

15- هیچ گاه به هنگام خستگی به ادامه تمرین ریاضی نپردازید زیرا خستگی باعث کاهش دقت و تمرکزتان شده و ضریب خطاها و ناکامیتان را بالا می برد.

16- ریاضی مثل هر علم دیگری زبان خاص خودش را دارد. این زبان را بفهمید و بیاموزید تا از ارتباط با ریاضی لذت بیشتری ببرید. زبان ریاضی مجموعه ای از اعداد، علائم و نمادها، حروف، اشکال و روابط بین آنهاست.

17- یکی از موانع درک ریاضی، نداشتن تصور ریاضیاتی مثبت از خود است. این موانع ممکن است در درک ریاضی، در تمرین ریاضی، در امتحان ریاضی دادن یا در تست ریاضی زدن باشد. با تلاش و تمرین سعی کنید بر این موانع غلبه کنید.

18 -اصول حل مساله را یاد بگیرید و به کار ببرید. این اصول شامل موارد زیر است:

 1.مساله را بفهمید. یعنی فرض ها و شروط مسأله را درک کنید. داده ها و مجهول ها را روی کاغذ بیاورید، ترسیم کنید یا مجسم کنید.

2.ارتباط منطقی میان داده ها، شروط مسأله و مجهول را پیدا کنید.  

3.راه حل ها را پیدا کنید.

4.عملیات را اجرا کنید , محاسبات لازم را انجام دهید. 

5.جوابهای به دست آمده را وارسی کنید و از صحت آنها مطمئن شوید. 

6.راه حل های کوتاه تر یا متفاوت را پیدا کنید. 

 19 -هرگز قبل از حصول اطمینان از یادگیری متن و جوهره ی درس به سراغ انجام تمرین نروید زیرا احتمال ناکام شدن و عدم موفقیت تان زیاد خواهد بود.

 20- هرگزبه سراغ حل المسائل نروید مگر آنکه قبلا :

 1-   کتاب درسی را خوانده باشید.

 2-جزوه درسی تان را دقیق مطالعه کرده باشید.   

 3-از کتاب کمک درسی یا نوار یا سی دی آموزشی استفاده کرده باشید.

 4-از معلم تان برای رفع اشکال کمک گرفته باشید. 

 5-به دوستانتان یا همکلاسی های برتر برای رفع اشکال مراجعه کرده باشید.

 6-از اعضاء خانواده یا دیگران کمک گرفته باشید.

 

چند توصیه برای دانش آموزانی که می  خواهند  انشای خیلی خوب بنویسند.

1 - یادت باشد انشا همان گفتن است، اما گفتن مکتوب یعنی همان گونه که حرف می زنی می توانی بنویسی، حتی از گفتن هم آسان تر است . یا حتی شما می توانید گفتارتان را بنویسید. مثلا اگر برای خرید به مغازه رفتید و چیزی خریدید، همین رفتن به مغازه را ابتدا به زبان گفتار بنویس و سپس آن ها را تبدیل به نوشتار کن. با این کار شما انشا نوشته اید.

2  - با جمله های ساده شروع کن. ابتدا چند کلمه برای خود بنویس و سپس با آن ها جمله بسار. مثلا هر کلمه زیر را در یک جمله به کار ببر. آسمان، درخت، هواپیما، نمک.

3 - جمله هایی با فعل های متفاوت بنویس.

4 -_ اگر می خواهی جمله هایت زیبا باشند، کافی است که جلوی کلمه هایت یک کلمه « مثل» بنویسی وسپس با آن ها جمله بنویسی. اگر این کار را انجام دهی از آرایه ادبی تشبیه استفاده کرده ای حالا جمله های زیر را ادامه بده.

خورشید مثل .... مادر مثل...

5- - از هر موضوع کوچک برای نوشتن استفاده کن . مثلا اتفاقی در راه مدرسه، رفتگر محله تان، کاسب محله تان و...

6 -بعد از جمله نویسی، بند (پارگراف) نویسی را تمرین کن. هر چه می خواهی بنویسی در یک بند بنویسی. حالا در یک بند بنویسی « وقتی بهار می آید چه حسی داری».

7 - برای موفقیت در هر کاری نیاز به تمرین است وبرای موفقیت در انشا نویسی هم باید تمرین کنید وتمرین کنید وتمرین. یادتان باشد هیچ نویسنده ای از مادر نویسنده به دنیا نیامده، بلکه با تمرین کردن، نویسنده شده است.

8 - هر هفته یک داستان کوتاه بخوانید و به کلمات وجمله های آن توجه کنید. وببینید اگر شما جای نویسنده داستان بودید چه کلمات دیگری استفاده می کردید. آن ها را بنویسید.

9 -_ داستان ها را خلاصه کنید. برای خلاصه کردن کافی است داستان را برای کسی تعریف کنید و آن ها را بنویسید.

10 -_ خداوند پنچ حس به ما داده است. سعی کنید از پنج حستان استفاده کنید. مثلا وقتی دست روی می کشیم احساس زبری یا نرمی به ما دست می دهد و...

  11- -سعی کنید برای کلمات، صفت های متفاوت بنویسید. اگر در این کار تمرین کنید دایره واژگان ذهن شما زیاد مشود.می توان صفت های سرخ، ترش، ملس، شیرین و... را به کار برد. شما چه صفت های دیگری برای انار می شناسید آن ها را بنویسید

12 - از زبان اشیای اطراف خود حرف بزنید. مثلا از زبان کیفتان یا یخچال منزلتان یا تخته کلاس و... برای این کار کافی است خودتان را جای آن شی یا موضوع بگذارید.

 -13   از نوشتن موضوعات خنده دار ( طنز) غفلت نکنید. برای این کار کافی است یک لطیفه درست کنید یا این که به لطیفه هایی که شنیده اید کمی شاخ وبرگ دهید و آن ها را برای دوستتان تعریف کنید.

 به مناسبت هفته ی تربیت بدنی  ( مهرو سلیمانی - نازنین فاطمه رمضانی)

                                                                      امام سجاد (ع) در رساله حقوق می فرمایند:

                                     بدن تو بر تو حقی دارد. حق آنست که آنرا سالم نیرومند و مقاوم در برابر شداید و سختیها و در کمال نشاط نگهداری.

روز تربیت بدنی مبارک باد 

 

بازدیید از نمایشگاه پیله ابریشم

آشنایی با مراحل نخ  و تولید پارچه 

 

 


ضرورت پیوند اولیاء و مربیان

انجمن اولیاء و مربیان مظهر همکاری خانه و مدرسه در امر تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان است. خانه و مدرسهدو نهاد تربیتی مهم به شمار می آیند که در صدر عوامل تأثیرگذار بر روند رشد و تکامل رفتار و منش نوباوگان جامعه قرار دارند، و مهم ترین عامل در تربیت و رشد فکری و اخلاقی، هماهنگی و هم سویی نظری و عملی میان مربیان و خانواده است. هر یک از دو کانون خانه و مدرسه، به تنهایی امکان عمل موفقیت آمیز نخواهد داشت و باید به عنوان یک مرکز و یک نهاد تعلیماتی و تربیتی تلقی شوند و مجموعه سیاست و برنامه هایی که آموزش و پرورش طراحی و به اجرا درمی آورد، در این دو کانون بر اساس یک سیاست، یک بینش و یک هدف دنبال شود...

 

                                                                             

پیام روز جهانی استاندارد 2017 

آب کافی قابل نوشیدن، دسترسی به انرژی پاک تر در سطح جهان، سفر از مکانی به مکان دیگر با کم ترین هزینه و تلاش و احساس ایمنی و امنیت، نمونه هایی از تعهدات شهرهای مدرن در ایجاد کیفیت مناسب زندگی برای شهروندان و باقی ماندن در چرخه رقابت است.

امام علی(ع):

چشم ها هرگز خداوند را نمی بینند، دل ها با ایمان درست خدا را می یابند
عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت در می آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد. این روز بر تمامی روشن دلان عزیز ایران اسلامی مبارک باد. روز عصای سفید را گرامی می داریم

******************************************************************************************************************

متن آموزنده

در نیمه های سال تحصیلی معلّم کلاس به مدّت یک ماه  به دلیل مشکلاتش کلاس را ترک کرد و معلّمی جدید موقّتاً به جای او آمد
پس شروع به تدریس نمود و بعد، از چند دانش آموز شروع به پرسش در مورد درس کرد.
وقتی نوبت به یکی از دانش آموزان رسید و پاسخی اشتباه داد بقیه دانش آموزان شروع به خندیدن کردند و او را مسخره می کردند.
معلّم متوجّه شد که این دانش آموز از ضریب هوشی و اعتماد بنفسی پایین برخوردار است و همواره توسّط هم کلاسی هایش مورد تمسخر قرار می گیرد. زنگ آخر فرا رسید و وقتی  دانش آموزان از کلاس خارج شدندمعلّم آن دانش آموز  را فرا خواند و به او برگه ای داد که بیتی شعر روی آن نوشته شده بود و از او خواست همان طور که نام خود را حفظ کرده آن بیت شعر را حفظ کند و با هیچ کس در مورد این موضوع صحبت نکند.
در روز دوم معلّم همان بیت شعر را روی تخته نوشت و به سرعت آن بیت شعر را پاک کرد و از بچّه ها خواست هر کس در آن زمان کوتاه توانسته شعر را حفظ کند دستش را بالا ببرد. هیچ کدام از دانش آموزان نتوانسته بود حفظ کند. تنها کسی که دست خود را بالا برد و شعر را خواند همان دانش آموز دیروزی بود که مورد تمسخر بچّه ها بود .
بچّه ها از این که او توانسته در این فرصت کوتاه شعر را حفظ کند مات و مبهوت شدند. معلّم خواست برای او کف بزنند و تشویقش کنند. در طول این یک ماه معلّم جدید هرروز همین کار را تکرار می کرد و از بچّه ها می خواست تشویقش کنند و او را مورد لطف و محبّت قرار می داد.  
کم کم نگاه هم کلاسی ها نسبت به آن دانش آموز تغییر کرد. دیگر کسی او را مسخره نمی کرد. آن دانش آموز خود نیز دارای اعتماد به نفس شد و احساس کرد دیگر  آن شخصی که همواره معلّم سابقش "خنگ " می نامید نیست.
به خاطر  اعتماد بنفسی که آن معلّم دلسوز به او داد، دانش آموز تمام تلاش خود را می کرد که همواره آن احساس خوبِ برتر بودن و باهوش بودن و ارزشمند بودن در نظر دیگران را حفظ کند. دیگر نمی خواست مانند گذشته موجودی بی اهمّیّت باشد. آن سال با معدّلی خوب قبول شد. به کلاس های بالاتر رفت. در کنکور شرکت کرد و وارد دانشگاه شد.
مدرک دکترای فوق تخصص پزشکی خود را گرفت و هم اکنون پدر پیوند کلیه جهان است .بله او کسی نیست جز دکتر ملک حسینی
این قصه را دکتر ملک حسینی در کتاب زندگانی خود و برای قدردانی از آن معلّم که با یک حرکت هوشمندانه  مسیر زندگی او را عوض نمود، در صفحه اینستاگرامش نوشته و برای معلّم خود آرزوی موفقیت نموده.
انسان ها دو نوعند : نوع اوّل کلید خیر هستند.
دستت را می گیرن و به تو در بهتر شدنت کمک می کنند. به تو احساس ارزشمند بودن می دهند  
نوع دوم انسان هایی هستند که با دیدن اوّلین شکستِ شخص، حس بی ارزشی و  بد شانس بودن را به او منتقل می کنند.
این دانش آموز قربانی نوع دوم از این انسان ها بود که بخت با او یار بود و خداوند شخصی سر راهش قرار داد که یک عمر موفقیت را به او هدیه داد
ای پدر و ای مادر و ای معلّم شما از کدام نوع هستی؟!
آیا با یک یا چند بار شکست فرزند یا دانش آموزت به او حس حقارت میدهی یا نه؟

******************************************************************************

جمله بزرگان تعلیم وتربیت:

آموزگار خوب کسی نیست که در کمتربن زمان بیشتربن چیز را بیاموزد 
بلکه کسی است که شوق به فهمیدن واندیشیدن را در فراگیران بر انگیرد 
زیرا هدف آمورش و پرورش گرد آوری و انباشت اطلاعات نیست 
بلکه توانایی اندیشیدن و فهمیدن است.