پنل کلاس 42

پنل کلاس 42

معلول از نظر لغوی به معنای هر چیزی که آن را به علت و سبب ثابت کرده باشد.

پس معلول آمده است تا ثابت کند که می تواند جز بهترین ها باشد .

گرچه از نظر فیزیکی دچار مشکل است اما با ایمان و اراده و پشتکار و تلاش و امید والای خویش می تواند

در اوج انسانیت و خوشبختی قرار گیرد.

امروز، روز جهانی دریانورد است. دریانوردان دلاور و غیور ناوگان نفتی،دریانوردان شجاع ناوگان تجاری، دریانوردان ناوگان جست‌وجو و نجات دریایی، دریانوردان خط‌شکن نیروی دریایی ارتش و سپاه و دریابانی، دریانوردان تلاشگر ناوگان صیادی و... روزتان خجسته باد.

روزاول مهر، صبح قشنگی دارد.انگار زمین خانه ها سبز شده اند.نونهالان خانواده ها ،شکوفه کرده اند.شکوفه های مهری که بهار را چه بی صبرانه چشم به راه بوده اند . هم آنها که همه ی دنیاشان یک دست لباس نو و یک کیف و مداد و دفتر است.دراین روز،گویی هوا هم خوب تر شده است ؛از بس که باران مهربانی در آسمان مدرسه ها می بارد. این روز،فرصتی برای یک طلوع جاویدان است.بهانه ای برای نوشتن برسر سطر زندگی. روزی که ذهن کوچک آن همه کودک معصوم در بین راه مدرسه،پر از سوال و آسمان دلشان پر از صدای بال می شود. پشت دانایی اردو بزنیم و بکوشیم تا مدارس ما،سربلند تر از همیشه، مدارسلامت جامعه باقی بمانند. آرزوی سبزشان،آموختن پرواز و به خویشتن رسیدن است.

               کسی که به کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد. امام علی علیه السلام
 

پروفسور حسابی

22 سال درس دادم:

1-هیچگاه لیست حضور و غیاب نداشتم. چون کلاس باید اینقدر جذاب باشد که بدون حضور و غیاب شاگردت به کلاس بیاید.

2-هیچگاه سعی نکردم کلاسم را غمگین و افسرده نگه دارم! چون کلاس، خانه دوم دانش آموز هست.

3-هر دانش آموزی دیر آمد، سر کلاس راهش دادم! چون می دانستم اگر 10 دقیقه هم به کلاس بیاید, یعنی احساس مسوءلیت نسبت به کارش

4- هیچگاه 90 دقیقه درس ندادم! چون میدانستم کشش دانش آموز متوسط و کم هوش و باهوش با هم فرق دارد.

5-- هیچگاه دانش اموزی درب دفتر نفرستادم. چون میدانستم درب دفتر ایستادن یعنی شکستن غرور

6 هیچگاه تنبیه تکی نکردم و گروهی تنبیه کردم! چون میدانستم تنبیه گروهی جنبه سر گرمی هست ولی تنبیه تکی غرور را میشکند

یاد و نامش گرامی

هدیه مدیریت محترم مدرسه به مناسبت روز دانش آموز

شانزدهم اکتبر (24 مهر) به نام روز جهانی غذا ثبت شده است. این روز به مناسبت تاسیس سازمان غذا و کشاورزی «فائو» در سازمان ملل متحد نامگذاری شده است. این سازمان با هدف تولید غذا برای تمامی ساکنان زمین با حمایت از کشاورزی فعالیت می‌کند.

غذا تقریبا اولین نیاز هر انسانی برای حیات است. اما منصفانه نیست که به غذا تنها به عنوان یک نیاز نگریسته شود. از گذشته تا به کنون غذا جزیی از آداب و تشریفات مردم هر سرزمینی بوده است. به خصوص در روزگار کنونی که غذا به عنوان یک سبک زندگی شناخته می‌شود و در پشت رنگ و بویش فرهنگ و قصه یک جامعه نهفته است. .

 

قابل توجه پدر و مادرای عزیز:

در بازی های دو نفره همیشه این سوال پیش می آید که آیا باید در بازی برنده شویم یا بگذاریم کودک ما را در بازی ببرد

در بازی هایی که برد و باخت در آنها معنا دارد، هر بازی را ۳ بار انجام می دهیم

  1. بار اول به کودک اجازه دهید که شما را در بازی ببرد. این برد کمک می کند تا اعتماد به نفسش افزایش پیدا کند.بچه ها واقعا باور می کنند شما را در بازی برده اند.همچنین این برد باعث می شود کمی تخلیه هیجانی شوند و اگر از شما خشمی جمع کرده اند،مقداری از آن خشم با شکست شما تخلیه خواهد شد.

  2. بار دومی که بازی می کنید بهتر است در بازی کودک را ببرید این باخت به کودک کمک می کند که مفهوم شکست را دریابد،« نه» شنیدن را یاد بگیرد و کم کم متوجه این امر شود که گاهی انسان تمام تلاشش را می کند ولی موفق نمی شود.

  3. بار سوم که بازی را انجام می دهید باید کاری کنید که کودک با تلاشی بسیار بیشتر از تلاشی که آن دو بار داشته، برنده شود. این بار در حال آموزش این نکته هستید که گاهی برای موفقیت باید خیلی تلاش کرد.

منبع : کتاب رفتار درمانی دکتر علیرضا تبریزی

 

کودکان، گل های باغ زندگی مان هستند
برایشان باغبانانی لایق باشیم
روز جهانی کودک مبارک باد.

اگر کودکان نبودند، شکوفه های زندگی به بهار نمی رسیدند و خانواده، بی مفهوم ترین واژه ای می شد که در لغت نامه ها می شد پیدا کنید.

 

 

                                         

 

 بازدید دانش آموزان پایه چهارم از پارک به مناسبت روز سالمند

                                                      

                                                    

                                                                      

                                                     

                                     

                                     

                                                                       

                                        

     

                                                           بوسه مهر

پشت تو را انبوه تجربه ها خمیده است و پای تو از سنگینی عبرت ها می لغزد. تو معلّم خانواده و الگوی جامعه ای. ما بر قامت به رکوع رفته تو سجده احترام می گزاریم و بر دستان پینه بسته ات، بوسه مهر می زنیم و در کلاس آموزه های زندگی تو، زانوی ادب، بغل می گیریم و خود را وامدار مهر و محبت و صفای تو می دانیم.

 

                                                                                                                                      

                                                                                        سه مورد از فواید درست کردن پازل یا جورچین برای بچه ها

1.تقویت حافظه  :  پازل ها ارتباط و  اتصال بین اجزای مغز را تقویت می کنند. این اسباب بازی فکری، زمینه ایجاد افکار جدید و نوآورانه را در مغز با سرعت بالا فراهم می کند. جورچین ها برای تمام سنین مفید هستند، اما چون کودکان در سن رشد هستند و بهترین شرایط مغزی را برای تقویت و تکامل ذهنی دارند، درست کردن پازل از همه بیشتر برای کودکان مفید است.

2.افزایش قدرت تخیل و نوآوری  :  یک پازل مفید به فرزند شما کمک می کند به راه و روش های جدید فکر کند و به دنبال راه حل بگردد. حتی ایده هایی که برای ساختن و تکمیل جورچین مفید واقع نمی شوند، به کودک شما نوعی تفکر خارج از چارچوب را خواهند آموخت. برای درست کردن پازل، کودک انواع فرضیه ها را به عنوان راه حل به ذهن می آورد و آن ها را آزمایش می کند تا راه چاره اصلی را بیابد. از طریق آزمایش این فرضیه ها ذهن کودک برای حل مسائل منطقی و ریاضی آماده خواهد شد و در بزرگسالی این منطق را در حل مسائل شخصی، خانوادگی و اجتماعی نیز به کار خواهد گرفت.

3.به کار گیری همزمان دونیمکره مغز : برای درست کردن جورچین ها مغز انسان ناگزیر است هم به جزء بیندیشد و هم به کل. برای این کار هم نیاز به منطق هست و هم به خلاقیت. از آنجا که مناطق مختلفی از مغز در فعالیت های منطقی و خلاقانه درگیر می شوند، بهترین نتیجه از عملکرد همزمان این دو ناحیه به دست می آید. پژوهش ها نشان می دهند که علومی همچون ریاضیات در افرادی که دو نیمکره مغز را یک جا به کار می گیرند، بهتر آموخته می شوند.

این تجربه لذت بخش ذهن کودک را به آموزش همراه با تشویق عادت می دهد و کودک به این وسیله درآینده نیز دانش آموز موفق تر و باانگیزه تری خواهدشد.

 

جمله بزرگان تعلیم وتربیت:

آموزگار خوب کسی نیست که در کمتربن زمان بیشتربن چیز را بیاموزد 
بلکه کسی است که شوق به فهمیدن واندیشیدن را در فراگیران بر انگیزد 
زیرا هدف آموزش و پرورش گرد آوری و انباشت اطلاعات نیست 
بلکه توانایی اندیشیدن و فهمیدن است.