پنل کلاس 42

پنل کلاس 42

خلاقیت دختران گلم به مناسبت روز مادر

ا

مسابقه ی بافتنی به مناسبت روز مادر بین نماینده های هر پایه

نفرات برتر در مسابقه ی باد کردن بادکنک و گره زدن آن ( نفر اول سپیناز بین آبادی)

اجرای کنفرانس بسیار جالب و علمی درس علوم فصل بی مهرگان توسط دختران خلاقم (نیلامیرزائی،یسنا فرهنگ فرو ملیکا علی پور)

حضور خانم جوادی در کلاس برای دیدن کنفرانس

برگزاری مسابقه ی روبیک مکعب در کلاس برای تقویت دقت و تمرکز دانش آموزان  

نفرات برتر جابربن حیان( نرگس قنادزاده، سپیناز بین آبادی و فاطمه کامجو)

از خانم دکتر اخوان که با تدریس خوبشان مارا در درس علوم بدن ما یاری نمودنند بسیار سپاسگزاریم

جشن بزرگ انقلاب مبارک باد

 

یلداتان مبارک و زندگیتان پر از بهانه های شاد باد

                                         هفته ی پژوهش گرامی باد

یک روز به یاد ماندنی ویک خاطره ی خوش 

 

 

 

چرا #دانمارک خوشحال ترین دانش آموزان را دارد؟

در سال ۲۰۱۶ کشور دانمارک به عنوان کشوری انتخاب شد که مردم آن بیشترین احساس خوشبختی را دارند. صرف نظر از دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می توان دلایل دستیابی به چنین احساسی را در سیستم آموزشی کشور دانمارک جستجو کرد. در کشور دانمارک سیستم آموزشی اصول زیر را رعایت می کند.

«بهترین بودن» هدف نیست، همیشه نمی توان بهترین بود.

سیستم آموزشی دانمارک بر پایه این نیست که دانش آموزان خود را برای امتحان آماده کنند بلکه شوق به دانستن، دانایی و پیشرفت فردی و شخصیتی دانش آموز را اساس کار خود قرار می دهند. آن ها دانش آموزان را به این درک می رسانند که همه شبیه هم نیستند و هر کسی استعداد منحصر به فرد و ویژه خود را دارد و باید جایگاه مناسب با ویژگی های فردی خود را در جامعه پیدا کند. این تفکر در مدارس دانمارک وجود دارد که همه و بدون استثنا خوب و مستعدند و به جایگاه و موقعیت مناسبی خواهند رسید؛ به همین دلیل نمره در مدارس دانمارک بی معناست و دانش آموزان که به دستاوردهای بالا می رسند دارای حق ویژه ای نسبت به دیگر دانش آموزان نخواهند بود. در عوض به آن ها می آموزند که چگونه شخصیت خود را گسترش دهند.

خودشناسی مهمتر از خواندن و نوشتن است.

اصول آموزشی در دانمارک در مرحله اول به تشویق برای توسعه خود و خود پروری استوار است. بر اساس قانون مدارس این کشور، مدرسه فقط مسئولیت آموزش مهارت های اولیه را ندارد بلکه باید به دانش آموزان برای داشتن و کسب یک شخصیت قوی و چند بعدی و گسترده کمک کنند. این هدف حتی پیش از ورود به مدرسه و در پیش دبستانی ها و مهدکودک های دانمارک هم پیگیری می شود. مربی مهد کودک قبل از ورود کودک به مدرسه باید دایره واژگانی او را توسیع بخشیده و روح بخشش و مسامحه و حضور فعال در جامعه را در آنان تقویت کند.

حفظ کردن ممنوع

در مدارس دانمارک دانش آموزان خود باید در جستجوی اطلاعات باشند تا تجارب خاص خود را به دست بیاورند و منابع را با استقلال و با تکیه بر شخصیت خود تحلیل کنند. جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن بر عهده خود دانش آموز است. در مدارس دانمارک دانش آموزان نقش گوش دهندگان را ایفا نمی کنند و در فرآیند تدریس مشارکت دارند. این نظام آموزشی بر پایه پرسش و پاسخ و شک افکنی است. معلم در فرآیند تدریس درباره ی موضوع مشخصی سوال ایجاد می کند تا دانش آموزان هر یک رأی و نظر خود را ابراز کنند. «احترام گذاشتن به خود» از جمله اصول مهم آموزشی در کشور دانمارک است‌. خلاقیت، طرز تفکر انتقادی، ابتکار عمل داشتن در جامعه نیز به آنها آموخته میشود. در این فرآیند حفظ کردن مطالب درسی اهمیت ناچیزی دارد.

نتیجه مهم نیست‌.

در دانمارک نتیجه و نمره دانش آموزان مهم نیست، بلکه آنچه بیش از همه چیز اهمیت دارد این است که دانش آموزان مدارس و دانشجویان دانشگاه ها از آموختن لذت ببرند و به پایان تحصیلات به عنوان پایان رنج های خود نگاه نکنند.

در این میان دانش آموزانی هستند که نمی دانند که برای آینده چه می خواهند و به نوعی دچار تردید هستند. در نظام آموزشی دانمارک این دانش آموزان در زیر مجموعه طرح ( Efterskole ) قرار می گیرند. براساس این طرح دانش آموزان ۱۴ تا ۱۵ ساله، یک سال به مدارس مخصوصی فرستاده می شوند تا تصمیم درست بگیرند. در این مدارس، تمرکز بر جنبه هایی است که در مدارس معمولی کمتر به آنها پرداخته میشود؛ امری که مجال را برای گسترش و کشف استعدادهای دانش آموزان فوق الذکر در زمینه های مختلف ورزشی هنری و صنعتی فراهم می آورد. این مدارس خاص دانش آموزان را به کمک به یکدیگر تشویق می کنند، به خصوص کمک به آن دسته از افرادی که در هماهنگ شدن با زندگی اجتماعی با مشکل روبه رو هستند.

️ فرصت های مساوی برای همه☘️

نظام آموزشی دانمارک پیرامون تشویق دانش آموزان برای انتخاب شغل هایی شکل می گیرد که صرف نظر از میزان سود دهی اقتصادی باعث خوشحالی و احساس سعادتمندی در آنان شود.

 

معلول از نظر لغوی به معنای هر چیزی که آن را به علت و سبب ثابت کرده باشد.

پس معلول آمده است تا ثابت کند که می تواند جز بهترین ها باشد .

گرچه از نظر فیزیکی دچار مشکل است اما با ایمان و اراده و پشتکار و تلاش و امید والای خویش می تواند

در اوج انسانیت و خوشبختی قرار گیرد.

امروز، روز جهانی دریانورد است. دریانوردان دلاور و غیور ناوگان نفتی،دریانوردان شجاع ناوگان تجاری، دریانوردان ناوگان جست‌وجو و نجات دریایی، دریانوردان خط‌شکن نیروی دریایی ارتش و سپاه و دریابانی، دریانوردان تلاشگر ناوگان صیادی و... روزتان خجسته باد.

روزاول مهر، صبح قشنگی دارد.انگار زمین خانه ها سبز شده اند.نونهالان خانواده ها ،شکوفه کرده اند.شکوفه های مهری که بهار را چه بی صبرانه چشم به راه بوده اند . هم آنها که همه ی دنیاشان یک دست لباس نو و یک کیف و مداد و دفتر است.دراین روز،گویی هوا هم خوب تر شده است ؛از بس که باران مهربانی در آسمان مدرسه ها می بارد. این روز،فرصتی برای یک طلوع جاویدان است.بهانه ای برای نوشتن برسر سطر زندگی. روزی که ذهن کوچک آن همه کودک معصوم در بین راه مدرسه،پر از سوال و آسمان دلشان پر از صدای بال می شود. پشت دانایی اردو بزنیم و بکوشیم تا مدارس ما،سربلند تر از همیشه، مدارسلامت جامعه باقی بمانند. آرزوی سبزشان،آموختن پرواز و به خویشتن رسیدن است.

               کسی که به کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد. امام علی علیه السلام
 

پروفسور حسابی

22 سال درس دادم:

1-هیچگاه لیست حضور و غیاب نداشتم. چون کلاس باید اینقدر جذاب باشد که بدون حضور و غیاب شاگردت به کلاس بیاید.

2-هیچگاه سعی نکردم کلاسم را غمگین و افسرده نگه دارم! چون کلاس، خانه دوم دانش آموز هست.

3-هر دانش آموزی دیر آمد، سر کلاس راهش دادم! چون می دانستم اگر 10 دقیقه هم به کلاس بیاید, یعنی احساس مسوءلیت نسبت به کارش

4- هیچگاه 90 دقیقه درس ندادم! چون میدانستم کشش دانش آموز متوسط و کم هوش و باهوش با هم فرق دارد.

5-- هیچگاه دانش اموزی درب دفتر نفرستادم. چون میدانستم درب دفتر ایستادن یعنی شکستن غرور

6 هیچگاه تنبیه تکی نکردم و گروهی تنبیه کردم! چون میدانستم تنبیه گروهی جنبه سر گرمی هست ولی تنبیه تکی غرور را میشکند

یاد و نامش گرامی

هدیه مدیریت محترم مدرسه به مناسبت روز دانش آموز

شانزدهم اکتبر (24 مهر) به نام روز جهانی غذا ثبت شده است. این روز به مناسبت تاسیس سازمان غذا و کشاورزی «فائو» در سازمان ملل متحد نامگذاری شده است. این سازمان با هدف تولید غذا برای تمامی ساکنان زمین با حمایت از کشاورزی فعالیت می‌کند.

غذا تقریبا اولین نیاز هر انسانی برای حیات است. اما منصفانه نیست که به غذا تنها به عنوان یک نیاز نگریسته شود. از گذشته تا به کنون غذا جزیی از آداب و تشریفات مردم هر سرزمینی بوده است. به خصوص در روزگار کنونی که غذا به عنوان یک سبک زندگی شناخته می‌شود و در پشت رنگ و بویش فرهنگ و قصه یک جامعه نهفته است. .

 

قابل توجه پدر و مادرای عزیز:

در بازی های دو نفره همیشه این سوال پیش می آید که آیا باید در بازی برنده شویم یا بگذاریم کودک ما را در بازی ببرد

در بازی هایی که برد و باخت در آنها معنا دارد، هر بازی را ۳ بار انجام می دهیم

  1. بار اول به کودک اجازه دهید که شما را در بازی ببرد. این برد کمک می کند تا اعتماد به نفسش افزایش پیدا کند.بچه ها واقعا باور می کنند شما را در بازی برده اند.همچنین این برد باعث می شود کمی تخلیه هیجانی شوند و اگر از شما خشمی جمع کرده اند،مقداری از آن خشم با شکست شما تخلیه خواهد شد.

  2. بار دومی که بازی می کنید بهتر است در بازی کودک را ببرید این باخت به کودک کمک می کند که مفهوم شکست را دریابد،« نه» شنیدن را یاد بگیرد و کم کم متوجه این امر شود که گاهی انسان تمام تلاشش را می کند ولی موفق نمی شود.

  3. بار سوم که بازی را انجام می دهید باید کاری کنید که کودک با تلاشی بسیار بیشتر از تلاشی که آن دو بار داشته، برنده شود. این بار در حال آموزش این نکته هستید که گاهی برای موفقیت باید خیلی تلاش کرد.

منبع : کتاب رفتار درمانی دکتر علیرضا تبریزی

 

کودکان، گل های باغ زندگی مان هستند
برایشان باغبانانی لایق باشیم
روز جهانی کودک مبارک باد.

اگر کودکان نبودند، شکوفه های زندگی به بهار نمی رسیدند و خانواده، بی مفهوم ترین واژه ای می شد که در لغت نامه ها می شد پیدا کنید.

 

 

                                         

 

 بازدید دانش آموزان پایه چهارم از پارک به مناسبت روز سالمند

                                                      

                                                    

                                                                      

                                                     

                                     

                                     

                                                                       

                                        

     

                                                           بوسه مهر

پشت تو را انبوه تجربه ها خمیده است و پای تو از سنگینی عبرت ها می لغزد. تو معلّم خانواده و الگوی جامعه ای. ما بر قامت به رکوع رفته تو سجده احترام می گزاریم و بر دستان پینه بسته ات، بوسه مهر می زنیم و در کلاس آموزه های زندگی تو، زانوی ادب، بغل می گیریم و خود را وامدار مهر و محبت و صفای تو می دانیم.

 

                                                                                                                                      

                                                                                        سه مورد از فواید درست کردن پازل یا جورچین برای بچه ها

1.تقویت حافظه  :  پازل ها ارتباط و  اتصال بین اجزای مغز را تقویت می کنند. این اسباب بازی فکری، زمینه ایجاد افکار جدید و نوآورانه را در مغز با سرعت بالا فراهم می کند. جورچین ها برای تمام سنین مفید هستند، اما چون کودکان در سن رشد هستند و بهترین شرایط مغزی را برای تقویت و تکامل ذهنی دارند، درست کردن پازل از همه بیشتر برای کودکان مفید است.

2.افزایش قدرت تخیل و نوآوری  :  یک پازل مفید به فرزند شما کمک می کند به راه و روش های جدید فکر کند و به دنبال راه حل بگردد. حتی ایده هایی که برای ساختن و تکمیل جورچین مفید واقع نمی شوند، به کودک شما نوعی تفکر خارج از چارچوب را خواهند آموخت. برای درست کردن پازل، کودک انواع فرضیه ها را به عنوان راه حل به ذهن می آورد و آن ها را آزمایش می کند تا راه چاره اصلی را بیابد. از طریق آزمایش این فرضیه ها ذهن کودک برای حل مسائل منطقی و ریاضی آماده خواهد شد و در بزرگسالی این منطق را در حل مسائل شخصی، خانوادگی و اجتماعی نیز به کار خواهد گرفت.

3.به کار گیری همزمان دونیمکره مغز : برای درست کردن جورچین ها مغز انسان ناگزیر است هم به جزء بیندیشد و هم به کل. برای این کار هم نیاز به منطق هست و هم به خلاقیت. از آنجا که مناطق مختلفی از مغز در فعالیت های منطقی و خلاقانه درگیر می شوند، بهترین نتیجه از عملکرد همزمان این دو ناحیه به دست می آید. پژوهش ها نشان می دهند که علومی همچون ریاضیات در افرادی که دو نیمکره مغز را یک جا به کار می گیرند، بهتر آموخته می شوند.

این تجربه لذت بخش ذهن کودک را به آموزش همراه با تشویق عادت می دهد و کودک به این وسیله درآینده نیز دانش آموز موفق تر و باانگیزه تری خواهدشد.

 

جمله بزرگان تعلیم وتربیت:

آموزگار خوب کسی نیست که در کمتربن زمان بیشتربن چیز را بیاموزد 
بلکه کسی است که شوق به فهمیدن واندیشیدن را در فراگیران بر انگیزد 
زیرا هدف آموزش و پرورش گرد آوری و انباشت اطلاعات نیست 
بلکه توانایی اندیشیدن و فهمیدن است.